Jak odkurzać i czyścić podręczniki do liceum?

Podręczniki szkolne są narażone na różnego rodzaju zniszczenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to naturalna kolej rzeczy, jak mogłoby się wydawać zdecydowanej większości osób. Nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób powinno się dbać o książki, by służyły możliwie najdłużej w bardzo dobrym stanie

Należy zdawać sobie sprawę, że na podręcznikach szkolnych osadza się kurz. Niestety znaczna większość osób zapomina o tym podczas ścierania wspomnianego kurzu z regałów lub szafek. Uczniowie przeważnie przypominają sobie o tym fakcie dopiero wtedy, gdy na książkach zgromadzą się większe ilości kurzu. W jaki sposób możliwe jest czyszczenie podręczników szkolnych, by nie dokonać jednocześnie ich zniszczenia?

Jak można pozbyć się kurzu z podręczników?

Warto wiedzieć, że nie każda osoba będzie miała w ciągu dnia czas na odkurzanie podręczników szkolnych. Rekomendowane jest jednak wykonywanie wspomnianej czynności możliwie najczęściej, by szkolne książki nie uległy zniszczeniu. Świetnym rozwiązaniem jeszcze przed rozpoczęciem odkurzania będzie wzięcie podręcznika, a później skierowanie go kartkami w dół. Warto również wspomnieć o bardzo energicznym przekartkowaniu. Można dzięki temu pozbyć się z poszczególnych egzemplarzy luźnego kurzu.

Kolejnym etapem jest przetarcie grzbietów książek suchą szmatką. Ponadto osobom, które są zainteresowane pozbyciem się kurzu znajdującego się na książkach na półce rekomendowane jest skorzystanie z prostej miotełki czy suchej szmatki. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że zdecydowanie najczęściej wymienianą wadą wspomnianego rozwiązania jest fakt, że wspomniany kurz może bardzo szybko unieść się w powietrzu.

W jaki sposób można odkurzyć książki?

W przypadku najbardziej zakurzonych książek można zdecydować się na odkurzacz, który będzie dodatkowo przez producenta wyposażony w specjalną przystawkę. Należy pamiętać, aby nie korzystać z bardzo wąskiej końcówki. Świetnym rozwiązaniem będzie także szczotka z długimi włosami albo okrągła. Rodzice z dziećmi muszą oczywiście pamiętać o regularnym odkurzaniu półek, na których są umieszczone książki.

Warto dokładnie przetrzeć półki w momencie ściągnięcia z niej wszystkich egzemplarzy. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się szmatki antyelektrostatyczne. Zdecydowanie najczęściej wymienianym argumentem za zaopatrzeniem się w ten produkt jest możliwość pochłaniania kurzu.

W jaki sposób można poradzić sobie z bardzo nieprzyjemnym zapachem podręczników szkolnych?

Jeżeli z poszczególnych egzemplarzy będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach pleśni, należy możliwie najszybciej wsypać sodę oczyszczoną między określone kartki, a później je zamknąć. Koniecznie trzeba pamiętać, aby usunąć wspomnianą sodę dopiero po kilku dniach. Można wtedy mieć całkowitą pewność, że nieprzyjemna woń nie będzie wyczuwalna. 

Książka zdjęcie autorstwa freepik - pl.freepik.com